• My i wy tworzymy razem teatr.

          • 15.11.2023 uczniowie trzech klas ósmych byli  w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji i Kultury na zajęciach teatralnych. Było cudownie, zajęcia organizowane przez Panią Kasię sprawiają wszystkim wiele radości.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjec w albumie "Warszaty teatralne". 

          • Warsztaty profilaktyczne „Jesienią i zimą pijemy ciepłe napoje”

          • 10 listopada spotkaliśmy się na warsztatach profilaktycznych pt.: „Jesienią i zimą pijemy ciepłe napoje”. Uczniowie z oddziału 8a, 8b, 8c i 8d przyrządzili jesienny, rozgrzewający napar. Zapoznali się ze wszystkim składnikami, wykonali po kolei punkty z przepisu a na koniec w miłej atmosferze smakowali przygotowany napój. Pamiętajmy żeby jesienią i zimą pić ciepłe, rozgrzewające napoje. Na zdrowie!

          • „Eksperymenty z powietrzem. Odkrywanie tajemnic powietrza”.

          • Dnia 8 listopada 2023 roku, odbyło się spotkanie uczniów klas 2b, 3b i 7a pod tytułem „Eksperymenty z powietrzem. Odkrywanie tajemnic powietrza”. Zajęcia realizowane były w ramach innowacji pedagogicznej o nazwie „Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”.

            „Pani Powietrze” wprowadziła uczniów w temat, tańcząc przy dźwiękach piosenki „Czyste powietrze” z serialu Rodzina Treflików. Następnie wszyscy razem wzięliśmy udział w różnych ciekawych ćwiczeniach, aby dowiedzieć się więcej o powietrzu. W praktycznej części zajęć wykonaliśmy różne zadania, między innymi ćwiczenie „Zatkany nos”, podczas którego musieliśmy chwilę wytrzymać bez dostępu do powietrza. To doświadczenie było trudne i  pokazało, że brak powietrza uniemożliwia oddychanie. Eksperyment „Powietrze a płomień” pokazał nam, jak ważne jest powietrze w naszym codziennym życiu. Następnie próbowaliśmy wytworzyć bąbelki, wdmuchując powietrze w słomkę. To było naprawdę interesujące, bo chociaż powietrze jest bezbarwne, może przybierać różne kształty, na przykład bąbelki. Próbowaliśmy także łapać powietrze w foliową torebkę, co było zabawne i trudne zarazem. Dużo emocji dostarczył nam także eksperyment, w którym skierowano strumień powietrza z suszarki na balonowe koło. Strumień powietrza unosił i obracał balonowe koło - było to niesamowite! Na zakończenie zajęć, chętni uczniowie wpompowywali powietrze w małego ludzika, który rósł w miarę napływu powietrza. To było bardzo ciekawe i fajne podsumowanie naszego spotkania.

          • Poznań nasze miasto-ulica Św.Marcin

          • W ramach projektu poznawania naszego miasta, uczniowie klas 8b i 8d, tym razem odwiedzili ulicę Św. Marcin.  W związku z nadchodzącymi imieninami patrona ulicy poznali ważne budynki tam się znajdujące, poznali legendę o Św. Marcinie oraz skąd wzięła się tradycja pieczenia rogali. Na koniec słodkie świętowanie - każdy mógł sprawdzić czy rogale pieczone na imieniny Marcina są smaczne. Było pysznie. 

          • Dyniowa Zagroda

          • We wtorek 30.10.2023 uczniowie klasy 8a pojechali na wycieczkę do Dyniowej Zagrody. Było bardzo pomarańczowo, ciepło i przemiło.

          • Poznań nasze miasto- Brama Poznania

          • W ramach projektu edukacyjnego, w czwartek 26 października, uczniowie trzech klas wyruszyli na zajęcia edukacyjne w Bramie Poznania. Poznawanie miejsc na mapie naszego miasta to główny cel projektu. Uczniowie mogli przekonać się na "własnej skórze"  jak aktywnie i atrakcyjnie można spędzić czas w tym ciekawym miejscu. każdy miał szanse zamienić się w średniowiecznego rycerza, zobaczyć jak podróżowali, jak zmieniało się miasto. Było aktywnie i wesoło. 

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.

          • Poznań nasze miasto- odwiedzamy Palmiarnię

          • W tym roku szkolnym oddziały 8b i 8d rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego "Poznań- nasze miasto". Celem projektu jest poznawanie miejsc publicznych ważnych i charakterystycznych dla Poznania, doskonalenie umiejętności korzystania z transportu publicznego (autobus, tramwaj), nauka dostosowania się do ustalonych  zasad panujących podczas wycieczek.

            19 października uczniowie odwiedzili Palmiarnię. 

          • My i Wy razem tworzymy teatr

          • Już od trzech lat spotykamy się na zajęciach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu. Tym razem spotkania nasze będą nieco inne. Temat projektu ,,My i Wy razem tworzymy Teatr". Dla naszej młodzieży będą to na pewno owocne, kreatywne spotkania.

          • "Tajemniczy świat zmysłów”

          • W jesienny poniedziałek, 9 października 2023, rozpoczął się cykl warsztatów pt.” Tajemniczy  świat zmysłów”, skierowanych do uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej. Na pierwszych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakie posiadamy  zmysły  i do czego one służą.

            Zmysłowy kontakt z nieznanymi przedmiotami, odgłosami, nowymi smakami, różnorodnymi fakturami  wzbudził  w uczniach zaciekawienie. Było ciepło ale i bardzo zimno, kwaśne smaki niwelowane były słodyczą czekolady i daktyli. Było także słychać dzwonki  i widać światło latarki, a w powietrzu unosił się piękny zapach perfum i korzennych przypraw, ale i ostry zapach czosnku.  Wszystko to wzbudziło w uczniach apetyt na więcej, dlatego przed nami kolejne zmysłowe spotkania, równie ciekawe i tajemnicze.

          • Ogólnopolski Bieg Chrobrego

          • W piątek 29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Biegu Chrobrego. Wydarzenie zorganizowało Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Poznaniu, a jego głównym celem była popularyzacja biegania jako najprostszej formy sportu dla wszystkich. Kilkadziesiąt uczniów rywalizowało w kilku kategoriach utworzonych ze względu na wiek i płeć. W naszej bieg zakończył się zwycięstwem Cezarego, Franek zajął 2 drugie miejsce, a Kamil trzecie. Gratulacje nie tylko dla zwycięzców, ale dla wszystkich biorących udział! Pokazaliście, że sport to zdrowie i dobra zabawa!

          • Wycieczka nad morze

          • 28.09.2023 w czwartek, dwie klasy z naszej szkoły pojechały na dwudniową wycieczkę nad morze. W czasie pięknej pogody uczniowie korzystali z kąpieli słonecznych i wodnych. Ten czas spędziliśmy bardzo aktywny, spacerując brzegiem morza i budując zamki z piasku. Nasze dzieci zafascynowały mewy, które chętnie dokarmiali i gonili. Ćwiczenia samodzielności szły nam coraz lepiej, śniadanie było królewskie.

          • Park w Radojewie

          • 26 września 2023 roku odbyły się zajęcia terenowe w historycznym parku w Radojewie, w ramach innowacji pedagogicznej  pod tytułem "Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”. Pogoda była doskonała - przyjemny wiaterek i odpowiednia temperatura powietrza sprawiły, że 2-kilometrowy spacer wzdłuż ścieżki edukacyjnej minął bardzo szybko. Pani Karolina Kapałka, specjalista ds. edukacji leśnej i pracowniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, była naszym przewodnikiem podczas wędrówki leśną ścieżką zieloną. Przedstawiła nam fascynujące tajemnice lasu, opowiadając o ptakach i zwierzętach, które zamieszkują las w Radojewie. Pokazała nam interaktywne modele ptaków, które imitowały śpiew prawdziwych ptaków. Uczniowie mieli także okazję samodzielnie skonstruować ptaki z tekturowych elementów, takich jak tułów, tylne i przednie skrzydła. Następnie próbowali odgadnąć nazwy swoich stworzeń. W trakcie zajęć mieliśmy także możliwość dotknięcia poroża jelenia, a Pani Karolina opowiedziała nam, w jaki sposób jelenie gubią swoje rogi. Krótką przerwę mieliśmy przy niezwykłych stołach-tablicach informujących o kierunku marszu. Teren ścieżki był bardzo urozmaicony, mijaliśmy wzgórze z ruiną oraz interesujące okazy drzew i roślin.

          • Kręgle z recyklingu

          • Dnia 21 września 2023 roku, w ramach zajęć EkoSport Teraz Ty, teraz Ja - kręgle z odzysku  realizowanych z projektu innowacji pedagogicznej, uczniowie klas 2a, 3a, 3b i 3c mieli okazję wziąć udział w fascynującej zabawie polegającej na zbijaniu kręgli wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Sami uczniowie przygotowali kręgle, wykorzystując butelki po kefirze, które najpierw udekorowali, a następnie napełnili wodą.Proces napełniania butelek nie był prosty, wymagał skupienia oraz cierpliwości. Uczniowie przenosili wodę z jednego pojemnika na drugi, korzystając z plastikowych pojemników i lejka. Następnie napełnione butelki służyły jako kręgle. Po emocjonującej zabawie, uczniowie wykorzystali wodę z butelek podlewając rośliny i krzewy w szkolnym ogrodzie. Następnie, zgodnie z zasadą segregacji odpadów, ugnietli butelki nogą i umieścili je w żółtym pojemniku na odpady.

          • 18-stka Wiktorii i Mateusza

          • W czwartek 21 września odbyło się przyjęcie urodzinowe Wiktorii i Mateusza. Kolejni nasi uczniowie wkraczają w dorosłość.  Jak zwykle był pyszny tort, prezenty, wspólne tance i wiele uśmiechu. 

            Naszym Jubilatom życzymy samych radości w życiu, szczęścia i wszelkiej pomyślnosci. 

          • Innowacja pedagogiczna

          • W dniu 19 września 2023 roku odbyły się pokazowe zajęcia dla pracowników działu edukacji z Wydziału Gospodarki Komunalnej w Poznaniu. Lekcję prowadziły Pani Agata i Iza, które opowiadały o zbieraniu makulatury w celu ochrony drzew. Na tych zajęciach korzystano z interaktywnych metod nauki, takich jak zabawy i praktyczne ćwiczenia. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się segregować odpady i ponownie wykorzystywać zużyty papier, na przykład do tworzenia papierowych samolotów. Była to naprawdę inspirująca i pouczająca lekcja, która przypomniała uczniom o ważności ochrony środowiska naturalnego oraz promowała ideę recyklingu i zrównoważonego rozwoju.

          • Sprzątanie Świata

          • W piątek 15 września 2023 nasza szkoła ponownie dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata - tym razem już 30stej, jubileuszowej edycji. Sprzątanie Świata łączy ludzi- pod takim hasłem uczniowie szkoły wraz z nauczycielami wyruszyli na spacer, podczas którego bawiąc się i ucząc jednocześnie, zdobyli cenną wiedzę na temat ekologii i wspólnie posprzątali kawałek naszej Planety.

            Ogromne Brawa!

            Dziękujemy!

          • "Nasza Planeta Ziemia: powietrze, woda i gleba”

          • Dnia 12 września 2023 roku odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczno-praktyczne w ramach innowacyjnego projektu pedagogicznego "Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”, a ich tytuł brzmiał "Nasza Planeta Ziemia: powietrze, woda i gleba”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas 2b, 3c i 7a, którzy mieli okazję poznać właśnie te podstawowe elementy naszego globu.

            Podczas zajęć uczniowie aktywnie angażowali się w różnorodne aktywności, które jednocześnie były formą nauki i zabawy. Na początku spotkania podejmowali trud rozpoznawania mieszkańców naszej planety korzystając m.in. z figurkowych reprezentacji różnych zwierząt. Ta część zajęć stworzyła doskonałą okazję do rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy w sposób angażujący. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zgłębienia ważnych aspektów dotyczących wody, takich jak jej czystość, przejrzystość oraz fundamentalne znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Poznawali również tajemnice gleby, w tym jej różnorodne - postacie od ciemnej i wilgotnej ziemi po sypki piasek. Manipulując w nich szukali skarbów ziemi takich jak kamyki, patyczki czy szyszki oraz muszelki. Następnie z zaangażowaniem sadzili roślinki, które później spryskali wodą. A podczas ćwiczeń praktycznych przekonali się osobiście, jak nieocenione jest powietrze dla naszego życia. Ponadto w fascynujący sposób uczniowie odkrywali siłę powietrza podczas zabawy z wiatraczkiem i wentylatorem, co stanowiło ciekawe doświadczenie. Zakończenie zajęć upłynęło pod znakiem słodkiego poczęstunku. Ręcznie przygotowane ciasteczka przypominające naszą planetę Ziemię w miniaturze były doskonałym akcentem kończącym tę wyjątkową przygodę.​​​​​​​​​​​​​​

          • Wilcza Mila

          • Już tradycyjnie od kilku lat nasza szkoła bierze udział w Biegu „Wilcza Mila” o Puchar Zbigniewa Orywała organizowanym przez Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Tak też było i w tym roku. Zawody odbyły się 8 września 2023 r. Liczyła się dobra i aktywna zabawa. Z humorem   i uśmiechem na twarzach uczniowie pokonali zaplanowany dystans. Każdy dał z siebie wszystko. Brawo!!!:-)