• Z kolędą przez świat

          • 9 stycznia 2020r. w Wolsztyńskim Domu Kultury odbyło się XXI Wojewódzkie Spotkanie Grup Kolędniczych. W spotkaniu uczestniczyło kilka grup m.in. z Wolsztyna, Nowej Soli, Zbąszynia, Brzezia i Poznania. Nasz zespół teatralno-muzyczny zaprezentował przedstawienie p.t „ Z kolędą przez świat”.

            Malutkiemu Jezusowi zatańczyliśmy do pieśni bożonarodzeniowych z różnych stron świata z Polski, USA, Nigerii i Meksyku. Do występu przygotowywaliśmy się wiele dni. Dobieraliśmy stroje i rekwizyty. Ćwiczyliśmy układy taneczne.

            Zaprezentowaliśmy kilka charakterystycznych postaci z tradycyjnej grupy kolędniczej Diabła i Anioła, Króla, Turonia i Pasterza.

            Nigeryjczycy rytmicznie kołysali się do nigeryjskiej pieśni świątecznej „Betelehemu”. Wybijali na bębnach rytm nawiązujący do życia i radości.

            Młoda Meksykanka utuliła synka do spokojnej kołysanki hiszpańskiej „A La Nanita Nana”. Kolędę akcentowały satynowe treny w kolorze flagi Meksykańskiej, które kołysane były przez młodych Meksykan.

            Polską kolędę wytańczyli góralscy pasterze i góralki. W kolorowych strojach z ciupagą w ręku przekazali swoją radość i miłość do Jezusa.

            Rodzina z USA tanecznym krokiem przypomniała wszystkim jaką magiczną chwilą jest moment ubierania choinki, składania życzeń i wręczania prezentów.

            Wszyscy odegrali swoje role śpiewająco.

            Nasz występ przyjęty był ze szczerym uznaniem, dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń i wesołości.

          • Konkurs- Świąteczny Skrzat

          •  

            W grudniu 2019 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Świąteczny skrzat” zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych Nr 101 w Poznaniu. Zadaniem było wykonanie przestrzennego skrzata z różnych materiałów i dowolnymi technikami.

            Gratulacje dla Mateusza, którego praca zdobyła II miejsce.

          • Betlejem Poznańskie🌲

          • 17 grudnia 2019 Arek i Kacper z oddziału Pani Kamili uczestniczyli w wycieczce na Stary Rynek oraz Plac Wolności. Wspólnie oglądaliśmy jarmark bożonarodzeniowy oraz atrakcje w ramach Betlejem Poznańskiego. Niewątpliwie największą frajdą dla chłopców była 33- metrowa karuzela Młyńskie Koło na Placu Wolności. Pogoda zdecydowanie jesienna/ wiosenna, a nie zapowiadająca zimę, jednak ⛄️⛄️ były- to nic, że wiklinowe. Na koniec udaliśmy się do jednej z restauracji przy Starym Rynku, by przy ciepłych napojach i posiłku zregenerować nieco siły. Oczywiście nie obyło się też bez zakupów świątecznych...😀🌲⭐️

          • Pierniczkowe zajęcia kulinarne z rodzicami🌲😀😋

          • W ramach kontynuacji projektu edukacyjnego w czwartek 12 grudnia 2019 w oddziale Pani Kamili odbyły się zajęcia kulinarne z udziałem rodziców. Tym razem w klimacie przedświątecznym Arek oraz Kacper wraz ze swoją mamą przygotowywali własne pierniczki. Zajęcia rozpoczęły się od wąchania i rozpoznawania zapachów naturalnych związanych z wypiekiem pierników. Następnie chłopcy wytrwale ugniatali, wałkowali ciasto i wykrawali pierniki, przygotowując je do pieczenia. Kolejnego dnia, w piątek, z wychowawczynią chłopcy wspólnie ozdabiali upieczone w klasie pierniki przygotowanym własnoręcznie lukrem oraz różnymi słodkimi dekoracjami. W trakcie tych czynności sporo pierników zaginęło...!?!? 😋😀

          • Gotuj się na zmiany

          • W ubiegłym roku szkolnym nasza placówka wzięła udział w konkursie "Gotuj się na zmiany razem z Winiary". W ramach projektu wykonaliśmy przeróżne zadania, lekcje i akcje na terenie szkoły związane ze zdrowym odżywianiem. 

            Udało się nam wejść do ścisłej czołówki dwustu szkół i wygrać bony na sprzęt sportowy o wartosci 1000 zł. Oto nasze zakupy. 

          • Wycieczka do Torunia

          • W dniu 24 października odbyła się całodniowa wycieczka do Torunia. Uczestniczyło w niej dziesięcioro uczniów naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami. Podróżowaliśmy pociągiem oraz środkami komunikacji miejskiej. Po przyjeździe do Torunia najpierw swoje kroki skierowaliśmy ku Krzywej Wieży, która stanowi jedną z wielu atrakcji miasta. Tam dowiedzieliśmy się, skąd wedle legendy pochodzi nazwa miasta, wysłuchaliśmy legendę o powstaniu Krzywej wieży, a także obejrzeliśmy pokaz wybijania średniowiecznych monet. Następnie skierowaliśmy się w stronę domu Mikołaja Kopernika. Zobaczyliśmy okazałą kamienicę, w której nasz słynny astronom spędził dzieciństwo. Nieopodal domu M. Kopernika mieliśmy okazję zwiedzić zabytkowy, kościół, w którym ten wybitny naukowiec  przyjął chrzest. Wnętrze świątyni zachwyciło nas wszystkich. Dowiedzieliśmy się, że w przykościelnej dzwonnicy znajduje się największy dzwon w Polsce. Kierując się w stronę restauracji mieliśmy okazję podziwiać w oknach kamienic kolorowe anioły. W restauracji Manekin zjedliśmy posiłek przy wspólnym stole. Pyszny obiad, który zjedliśmy pozwolił nam zregenerować siły do dalszego zwiedzania. Udaliśmy się na Rynek Staromiejski, a tam oglądaliśmy kolejne zabytki, wysłuchaliśmy ciekawostki oraz legendy, związane z Toruniem. Czas wolny poświęciliśmy na zakup toruńskich pierników, zwiedzanie i  fotografowanie tego pięknego miasta. Po południu udaliśmy się do Geodium – miejsca, w którym mogliśmy eksperymentować. Dowiedzieliśmy się np. jak powstaje tornado, czym jest i jak działa grawitacja. Następnie udaliśmy się do planetarium, gdzie obejrzeliśmy bardzo ciekawy seans o gwiazdach i planetach.

            Do Poznania wróciliśmy pełni wrażeń. Jeden dzień w Toruniu to zdecydowanie za mało, żeby zwiedzić  miasto. Jednakże ten jeden dzień wystarczył ,aby zachwycić się pięknem Torunia  i już zatęsknić za klimatem tego niezwykłego miejsca.

          • Jesienne warsztaty

          • Dnia 22 października w szkole odbyły się integracyjne, kreatywne warsztaty o tematyce jesiennej dla wszystkich uczniów. Zabawa była fantastyczna. Najpierw poszukiwaliśmy ukrytych na terenie szkoły jesiennych skarbów, a następnie przy wspólnym stole wykonaliśmy warzywne kukiełki. W naszych pracach wykorzystaliśmy różnego rodzaju materiały plastyczne. Kukiełki prezentowały się wspaniale. Do dziś są niezwykłą ozdobą naszych klas.

          • W kawiarni "Cafe Bayka"

          • 4 października 2019 uczniowie z oddziałów 7a SP oraz 6b SP wybrali się na wycieczkę do kawiarni "Cafe Bayka" na pobliskim osiedlu Jana III Sobieskiego. Tym razem wycieczka była okazją do integracji oraz wspólnego  świętowania Dnia Chłopaka. Wszyscy uczniowie wybrali sobie pyszny deser oraz napój. Dodatkową atrakcją był spacer przy pięknej, słonecznej pogodzie.

          • Jak ryba w wodzie

          • Od października 2019 r. uczniowie klasy VIa Mateusz i Szymon zaczęli realizować projekt edukacyjny „Jak ryba w wodzie”. W jego ramach uczestniczą w zajęciach na basenie, które odbywają się na Pływalni Miejskiej Atlantis w każdy czwartek od 7:15 do 8:00 pod okiem instruktora oraz przy asyście nauczycielek p. Izabeli i p. Agaty. Dzięki profesjonalnej opiece wszystkie ćwiczenia ruchowe w wodzie dostosowane są do możliwości fizycznych uczniów oraz odbywają się w przyjaznej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa. Systematyczne spotkania na basenie mają na celu oswojenie uczniów z wodą, poprawę ogólnej sprawności i wydolności organizmu oraz doskonalenie koordynacji ruchowej, ze szczególnym uwzględnieniem naprzemiennej pracy rąk i nóg. Pomysłodawcami zajęć na basenie są rodzice uczniów, a zajęcia finansowane są przy wsparciu Fundacji „Zdążyć z Pomocą”, do której należą uczniowie.

          • 4 x 45 minut rywalizacji sportowej

          • W dniu 17 października 2019 r. na boisku szkolnym odbyły się zawody sportowe w ramach projektu „4x45 minut rywalizacji sportowej”. Uczniowie podzieleni na dwa zespoły rywalizujące ze sobą. Uczniowie podejmowali się zadań biegowych, skocznościowych, zwinnościowych. Pokonywali wyznaczoną trasę skokami, slalomem, rzucając ringiem do celu, w leżeniu przodem przeciągali się rękoma po ławce gimnastycznej. Zawodnicy doskonalili umiejętność skupienia uwagi na konkretnym zadaniu, stania w rzędzie, czekania na swoją kolej i co najważniejsze rozwijali sprawność ruchową. Piękna pogoda dopisała, a uczniom nie znikały uśmiechy z twarzy. Na zakończenie zawodów każdy uczestnik otrzymał dyplom.

             

          • XII REGIONALNY MITYNG OLIMPIAD SPECJALNYCH W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH POZNAŃ - CYTADELA 2019 r.

          • Dnia 19 września 2019 r. pięcioro uczniów należących do Klubu Olimpiad Specjalnych „Urwisy” uczestniczyło w XII Regionalnym Mityngu Olimpiad Specjalnych w Biegach Przełajowych. Całe przedsięwzięcie odbyło się w Parku Miejskim Cytadela, a zorganizowane było przez Klub Olimpiad Specjalnych „Mustangi” Poznań, który działa przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2. Naszą szkołę reprezentowali debiutujący Dominik Sochacki i Antoni Słomian oraz stali członkowie  Kacper Malicki, Mateusz Lasak i Kamil Kryś. Sportowcy zostali podzieleni na grupy i rywalizowali w biegu na 600 m. Zachęcani przez trenerów i dopingowani przez kibiców, biegli ile sił w nogach. Każdy dał z siebie wszystko, a był to niemały dystans do pokonania i nie lada wyzwanie, któremu świetnie sprostali. Po biegu zapewniony był dla wszystkich smaczny posiłek regeneracyjny, aby uzupełnić utraconą energię. Zawody zakończyły się zdobyciem brązowego medalu przez Dominika Sochackiego oraz Kamila Krysia. Pozostali uczniowie zajęli dalsze miejsca i otrzymali pamiątkowe plakietki. Gratulujemy medalistom i wszystkim biegaczom i życzymy dalszych sportowych sukcesów!

          • „Wiemy, jak zachować się podczas pożaru w szkole”

          • W dniu 26 września 2019r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie wszystkich uczniów naszej szkoły pod hasłem „Wiemy jak zachować się podczas pożaru w szkole”. Nauczyciele prowadzący, poprzez film, materiały zdjęciowe oraz krótką rozmowę, wyjaśnili uczniom, co może spowodować niekontrolowany ogień, kiedy może dojść do pożaru, jak zachować się podczas pożaru oraz kogo wezwać po pomoc. Po wspólnym spotkaniu w sali gimnastycznej wybraliśmy się do Straży Pożarnej, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 5, by poznać miejsce pracy strażaka, ekwipunek strażaka biorącego udział w akcji ratowniczej, wóz strażacki oraz obejrzeć pokaz lania wody wężem strażackim.

          • Wycieczka do Darłówka

          • Osobiście pożegnaliśmy morze na dobry koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego 😀☀️W dniach 14-17 września 2019 odbyła się klasowa wycieczka do Darłówka, w której uczestniczyli uczniowie oddziału 7a. Arek i Kacper w towarzystwie wychowawczyni i swoich mam aktywnie wypoczywali nad morzem. Niespodzianką było znalezienie przez chłopców listu w butelce wyrzuconej przez morze na plażę. Oprócz codziennych długich spacerów brzegiem morza, chłopcy zwiedzali Darłówko i pobliskie Darłowo- porty, most rozsuwany, latarnię morską, rynek. Wybraliśmy się również na dłuższą pieszą wycieczkę do Rancza Mustafa w Bobolinie, gdzie chłopcy mieli możliwość przejażdżki konnej oraz oglądania różnych zwierząt w Mini Zoo. Oprócz tego bywaliśmy razem w restauracjach i kawiarni, a chłopcy codziennie chętnie spędzali czas na placu zabaw oraz ćwicząc na siłowni na powietrzu. To był radosny i aktywny czas w klimacie wakacyjnym, mimo zmiennej pogody😀⚓️🏖

          • Pożegnanie lata w Strzeszynku

          • Dnia 5 września 2019, uczniowie oddziałów 5a, 6b i 8c wzięli udział w wycieczce do Strzeszynka. Głównym celem wyprawy było pożegnanie lata. Podczas długiego spaceru przez las uczniowie podziwiali piękno otaczajacej ich przyrody. Po dotarciu nad jezioro dzieci z ochotą zjadły śniadanie, by następnie z dużą ochotą oddać się wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Radości i śmiechu nie było końca....

          • XIV ARTYSTYCZNY FESTIWAL DZIECI I MŁODZIEŻY "NASZ ŚWIAT" W SZAMOTUŁACH🎭🎼🎤

          • W czwartek 6 czerwca 2019 grupa uczniów naszej szkoły wystąpiła podczas integracyjnej imprezy- XIV Artystycznego Festiwalu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Nasz Świat” w Szamotułach. Impreza odbyła się już po raz czternasty i została zorganizowana w Hali Nałęcz przez Stowarzyszenie Społeczne Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Szamotułach, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy oraz Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach.W tegorocznym Festiwalu „Nasz Świat” wzięło udział 15 zespołów artystycznych z całej Wielkopolski. Każdego roku Festiwalowi towarzyszy kolor przewodni- tym razem był to kolor żółty. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami, ubrani w żółto- niebieskie akcenty, zaprezentowali się w przedstawieniu "Pomaluj nasz świat na żółto i na niebiesko". Każdy z zespołów zaprezentował swój program artystyczny- były to krótkie przedstawienia teatralne, pokazy taneczne oraz występy wokalne. Wszyscy zostali ugoszczeni poczęstunkiem, a występujący obdarowani prezentami.

            Gratulujemy kolejnego udanego występu naszym odważnym szkolnym artystom!!! Dziękujemy za miło spędzony czas w artystycznej, radosnej atmosferze! 😀☀️

          • ZAJĘCIA KULINARNE Z RODZICAMI 🥔🥒🍓

          • W środę 5 czerwca 2019 odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym zajęcia kulinarne z rodzicami w ramach projektu edukacyjnego w oddziale p. Kamili. Tym razem Arek i Kacper przygotowywali wiosenny obiad- młode ziemniaki, mizeria i sałata z jogurtem oraz koktajl truskawkowy. Przed gotowaniem uczniowie wybrali się na zakupy do pobliskiego sklepu warzywniczego i samoobsługowego. Wstępem do właściwych zajęć było nazywanie/ wskazywanie zgromadzonych produktów spożywczych oraz sprzętów/ przyborów kuchennych. Z pomocą mam uczniowie wykonali następujące czynności: kroili ziemniaki i przygotowali do gotowania, ścierali na tarce ogórki na mizerię, myli i rozdrabniali sałatę, kroili dodatki do mizerii i sałaty (koperek, cebula, rzodkiewka, szczypiorek), mieszali składniki i doprawiali pod okiem dorosłych. Po zjedzeniu wiosennego obiadu kolej na zdrowy deser, zatem chłopcy wspólnie z dorosłymi zajęli się myciem i obieraniem truskawek z szypułek, miksowaniem ich z jogurtem naturalnym za pomocą blendera ręcznego oraz przelewaniem do dużych kubków plastikowych. Były to zdrowe i smaczne proste potrawy, ale jak zawsze jeszcze trzeba było posprzątać… ;)

          • Młodzikowo 3-5 czerwca 2019

          • Już drugi raz grupa uczniów z trzech klas, udała się na trzydniową wycieczkę z noclegiem do Dworku w Młodzikowie. Był to czas spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Główną atrakcją wyjazdu były oczywiście przejażdżki konne oraz bryczką zaprzężoną w konie rasy fiord. Dni mijały na spacerach po lesie, grach i zabawach z ringo, spacerach z kijkami, grach planszowych i układankach.  Przepyszne jedzenie, lody dla ochłody i zabawy na placu zabaw sprawiły, że uśmiech na twarzach dzieci nie znikał.  Dodatkowo część uczniów była pierwszy raz na wycieczce z noclegiem bez rodziców. Brawo dla nich - spisali się dzielnie (zarówno dzieci jak i rodzice :) )

            Dziękujemy sponsorom dzięki, którym wyjazd  na wycieczkę był możliwy. :)