• Podsumowanie projektów "Poznań nasze miasto" i "Moje gotowanie".

          • Dnia 19 czerwca uczniowie oddziałów 8b i 8d spotkali sie na podsumowaniu dwóch projektów edukacyjnych, które odbywały się przez cały rok szkolny.  Każdy otrzymał dyplom oraz książki wykonane podczas realizacji zadań i wycieczek. Uczniowie przypomnieli sobie jakie miejsca w Poznaniu odwiedzili oraz chwalili się swoim kolegom jakie dania ugotowali i upiekli. :)

          • "Recepta na szczęście"

          • Nasz szkolny zespół teatralno-muzyczny „Teatrzyk Zielona Półnutka” spotkał się na spotkaniu integracyjnym. Rozdano nagrody za występ na XXIV Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci. Dziękujemy za wspólne próby i przygotowania do przedstawienia „Recepta na szczęście”. To był wyjątkowy czas. Przygotowania i występ dał dużo radości naszym aktorom. Wszystkim życzymy spokojnych wakacji

          • „Dni Sąsiada z CIL Piątkowo Zachód”

          • Dnia 8 czerwca 2024 r. w Parku im. T. Kasserna na os. B. Chrobrego w Poznaniu odbyło się wydarzenie pod nazwą „Dni Sąsiada z CIL Piątkowo Zachód”. Jako współorganizatorzy przedsięwzięcia przygotowaliśmy dla społeczności Piątkowa aktywności związane z tematem „Zrównoważone Kółka – rower przyjazny dla środowiska”. Temat realizowany był w ramach innowacji pedagogicznej pod tytułem „Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”. Głównym celem naszej szkolnej reprezentacji nauczycieli było zachęcanie mieszkańców osiedla Piątkowo do używania rowerów i hulajnóg zamiast samochodów. Słoneczny i wietrzny dzień sprzyjał naszym aktywnościom. Dzieci miały okazję samodzielnie napompować rower, złożyć zabawkowy rowerek z klocków, wykonać kask rowerzysty z długiego balona oraz przejechać się trójkołowym rowerem, pokonując slalom między pachołkami. Na zakończenie każde dziecko otrzymało naleśnik w kształcie buźki, który był słodką niespodzianką od nas.

          • XXIV Festiwal Sztuki Naszych Dzieci

          • 4 czerwca nasz szkolny zespół teatralno - muzyczny "Teatrzyk Zielona Półnutka” wystąpił w XXIV Festiwalu Sztuki Naszych Dzieci w CK Zamek. Tegoroczny Festiwal odbył się pod hasłem „Przepis na szczęście”. Nasze przedstawienie miało tytuł „Recepta na szczęście” a jego autorem i reżyserem była Stefania Draheim. W charakterze teatralno - muzycznym przedstawiliśmy naszą receptę na szczęście, a jest nią: aktywność fizyczna, witaminy, przyjaźń, uśmiech i jak najwięcej dobrego humoru. W oprawie tanecznej pozbyliśmy się focha a na końcu stwierdziliśmy, że „w sumie nie jest źle”. Przesłaniem przedstawienia było, aby docenić i cieszyć się z tego, co każdy z nas posiada. Szczęście jest w każdym z nas i należy je codziennie pielęgnować. Wzruszenie, a przede wszystkim dobra zabawa towarzyszyła uczestnikom i publiczności. Dobry humor nikogo nie opuścił. Nasi aktorzy: Wiktoria, Kacper, Kamil, Mateusz, Franek, Antek, Davyd spisali się doskonale. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i niezapomniane wrażenia. Zespół teatralno - muzyczny.

          • „Wyścigi rzędów na wesoło”

          • Dnia 24 maja 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Turnieju gier i zabaw – „Wyścigi rzędów na wesoło”, który został zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 18 w Poznaniu. Celem imprezy była integracja uczniów szkół specjalnych poprzez aktywność ruchową oraz doskonalenie umiejętności rywalizacji w duchu fair play. Nasi uczniowie prezentowali swoje umiejętności wykonując specjalnie przygotowane zadania ruchowe w formie wyścigów rzędów. Po zakończeniu rywalizacji zawodnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i upominkami oraz z apetytem zjedli przygotowany przez organizatorów posiłek regeneracyjny. Wszyscy bawiliśmy się znakomicie, a pogoda dopisała w 100%. Dziękujemy serdecznie organizatorom za wspaniałe przyjęcie i do zobaczenia w przyszłym roku.

          • Warsztaty teatralne "My i Wy razem tworzymy teatr"

          • 17 maja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zakończyły się całoroczne warsztaty teatralne realizowane w ramach projektu "Bliżej książki - My i Wy razem tworzymy teatr". Przez kilka miesięcy cyklicznie uczniowie 3 klas naszej szkoły uczęszczali na warsztaty pod artystycznym i kreatywnym kierownictwem Pani Katarzyny Pawłowskiej. W końcu nastąpił czas, że zaowocowały one pokazem pełnym kolorów, dźwięków, ruchu i wyobraźni. Nasi uczniowie mogli w sposób kreatywny, zgodny z własnymi wyborami, ze swoim temperamentem pokazać swoim bliskim i znajomym jak twórczo spędzali czas w bibliotece. 

            Serdecznie dziękujemy za kolejny rok współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i  Centrum Animacji Kultury w Poznaniu , szczególnie Pani Katarzynie Pawłowskiej i Pani Izabeli Przyłuskiej. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym.

          • Shinrin-yoku

          • 10.05.2024 w ramach Innowacji Pedagogicznej odbyły się zajęcia pod nazwą: Shinrin-yoku, kąpiel leśna, związane z ruchem, oddechem i relaksem na łonie natury. Uczniowie klas 8a, 8b, 8d mieli okazję przyjrzeć się przyrodzie z bliska.

          • Ogród Botaniczny

          • Dnia 9 maja uczniowie  trzech klas ósmych udali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Poznań nasze miasto". Pogoda dopisała, humory też i uczniowie poznali kolejne miejsce na mapie miasta, gdzie można aktywnie spedzać czas. Po powrocie uzupełnili swoje albumy robiąc dziennik wycieczki oraz wklejając zdjęcia.

          • Warsztaty "Mały ogrodnik"

          • W ramach Innowacji Pedagogicznej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach "Małego ogrodnika". Dowiedzieli się na czym polega praca ogrodnika, w jaki sposób dokonuje się siewu nasion, sadzenia cebulek, co jest do tego potrzebne , a jakich warunkach zachodzi proces kielkowania nasion oraz, że samemu można stworzyć odżywkę dla roślin zwaną kompostem.

            Uczniowie w praktyczny sposób uczestniczyli w zajęciach poprzez samodzielne lub z pomocą nauczyciela, sianie nasion i sadzenie cebulek oraz wykonali swój mini kompostownik.

          • Wydarzenie „Akademia Pana Kleksa na wesoło”

          • 25 kwietnia 2024 r. , trójka uczniów wzięła udział w Międzyszkolnym Integracyjnym Konkursie Poezji  „Akademia Pana Kleksa na wesoło” w ZSS Nr 102 w Poznaniu. Uczniowie zaprezentowali utwór śpiewany pt.  „Kaczka dziwaczka” Jana Brzechwy. Występ uczniów był doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności muzycznych przed szerszą publicznością, stanowił doskonały trening  pracy z mikrofonem oraz był świetną zabawą z innymi uczestnikami. Każdy uczestnik reprezentował inny poziom, co czyniło każde wystąpienie interesującym i emocjonującym. Nasza grupa również świetnie się bawiła, czerpiąc radość z tego wyjątkowego wydarzenia.

          • II Integracyjny Turniej Piłki Siatkowej Szkół Specjalnych

          • Dnia 26 kwietnia 2024 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Integracyjnym Turnieju Piłki Siatkowej Szkół Specjalnych, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową Specjalną im. Arkadego Fiedlera Nr 107 w Poznaniu. Celem imprezy była popularyzacja i upowszechnienie piłki siatkowej jako formy rekreacji ruchowej oraz integracja uczniów szkół specjalnych. Zawody poprzedziła wspólna rozgrzewka. Reprezentacja Naszej szkoły dzielnie rywalizowała w duchu fair play i fantastycznie zaprezentowała się na tle zawodników z innych szkół. Było dużo pozytywnych emocji i wydzielających się endorfin. Dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali słodki posiłek regeneracyjny. Po zakończeniu siatkarskich zmagań wszyscy zawodnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami i dyplomami. Cała impreza przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Dziękujemy serdecznie organizatorom za wspaniałe przyjęcie, a naszym szkolnym sportowcom życzymy wielu kolejnych sukcesów.

          • Ekoprzyjaciele

          • W niedzielę, 21 kwietnia 2024 roku, w ramach innowacji pedagogicznej „Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”, my, Ekoprzyjaciele przy Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 112 w Poznaniu, wzięliśmy udział w sprzątaniu ulicy Antoniego Kotowicza na Osiedlu Świerczewo, w ramach akcji Wiosenne Porządki 2024. Obszar ten jest piękny i zielony, ale niestety diabolicznie zaśmiecony. Pomimo dużej ilości psich odchodów nie zniechęciliśmy się do działania. Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Poznania: wspólnie dbajmy o środowisko naszego miasta. Nie śmiećmy, zbierajmy odchody po psach i zwracajmy uwagę na tych ludzi, którzy wyrzucają śmieci na ulicę i nie sprzątają po swoich zwierzakach. Ostatecznie, nasze środowisko zależy od naszych działań – wystarczy tylko chcieć!

            Moc w naszych rękach i umyśle - sprzątajmy dla lepszego jutra!

             

          • "Segregujemy śmieci – Ratujmy nasze miasta!".

          • 11 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie z uczniami z klas 2b, 3a i 7a w ramach innowacji pedagogicznej "Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych", pod tematem "Segregujemy śmieci – Ratujmy nasze miasta!". Podczas spotkania uczniowie poznali dobre i złe moce śmieci, biorąc udział w muzycznej zabawie, gdzie puste butelki szklane i plastikowe zostały wykorzystane jako instrumenty muzyczne, oraz wcielając się w role bohaterów i zwykłych mieszkańców miasta z opowiadania o uratowanym mieście. Uczestnicy spotkania brali udział również w praktycznych ćwiczeniach, które utrwaliły wiedzę na temat kolorów pojemników na śmieci oraz rodzajów wyrzucanych odpadów.

          • Wyniki konkursu „Ile Waży Św. Mikołaj 2023”

          • W okresie od 23.10.2023 do 31.12.2023 roku trwała zbiórka monet wśród społeczności szkolnej w ramach charytatywnego konkursu dla szkół i przedszkoli pod tytułem „Ile waży Św. Mikołaj 2023”, organizowanego przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo z Lublina. Celem konkursu było wsparcie funduszu, z którego finansowane są stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zebrane monety zostały policzone, zapakowane według nominału, podpisane i wysłane Pocztą Polską. Udało się zebrać kwotę 1304,35 zł. Szkoła zajęła następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:

            1. W kategorii  grup, które zebrały najwyższą wartość monet, szkoła zajęła 74 miejsce spośród 797 miejsc, zbierając 1304,35zł.
            2. W kategorii grup, które zebrały największą wagę monet w przeliczeniu na jednego ucznia, szkoła zajęła 7 miejsce spośród 796 miejsc, z kwotą 763 zł.
            3. W kategorii placówek o liczbie osób od 1 do 100, szkoła zajęła 13 miejsce spośród 314 miejsc, z kwotą 1304,35 zł.

            Serdecznie dziękujmy wszystkim rodzicom, uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i wsparcie.

          • Poznań nasze miasto - Cytadela

          • W ramach realizacji projektu uczniowie dwóch klas ósmych odwiedzili Cytadelę. Uczniowie podczas projektu poznają charakterystyczne miejsca, bardzo znane w Poznaniu. Dnia 21 marca odwiedzili Park Cytadela. Wyjście zbiegło się z pierwszym dniem wiosny. Podczas spaceru uczniowie nie tylko poznawali charakterystyczne miejsca w parku takie jak muzeum uzbrojenia, pomniki, dzieło Magdaleny Abakanowicz, ale także doceniali rozwijającą się przyrodę. Spacer po Cytadeli to obserwacja roślin, zwierząt, słuchanie ptaków, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej. To super miejsce na mapie Poznania.  To był dobry czas.:)

          • Terapia dźwiękiem

          • Marcowe spotkanie w ramach Terapii Dżwiękiem odbyło się pod znakiem pożegnania zimy zapachem mięty i pomarańczy. Uczniowie z oddziałów 8d i 5a rozpoznawali smaki, zapachy, relaksowali się przy delikatnym masażu drganiami misy tybetańskiej. Był też taniec z chustą w kolorze białym i niebieskim. W przyszłym miesiącu z przyjemnością powitamy wiosnę z nowymi doznaniami sesorycznymi i nową energią

          • Warsztaty w Teatrze A. Fredry w Gnieźnie

          • W ramach współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Poznaniu realizujemy projekt "My i Wy tworzymy razem teatr". Tym razem warsztaty teatralne odbyły się 24 stycznia 2024 roku, w Teatrze A. Fredry w Gnieźnie. Była to wyprawa pociągiem do świata teatralnego. Uczniowie mogli zwiedzić kulisy teatru i zwiedzić miejsca, których zwykły widz nie widzi. Była też okazja ubrać się w stroje teatralne. Potem już tylko magia warszatów teatralnych. To była bardzo fajna przygoda. :)