W poniedziałek 20.11.2023 uczniowie 3 klas byli w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na warsztatach, na których nauczyli się robić ozdobne mydła. Nasze prace będą wystawione na kiermaszu świątecznym, gdzie chętni będą mogli zakupić te piękne, cudownie pachnące mydełka. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na wycieczkę szkolną. Zachęcamy rodziców naszych uczniów do nabycia mydełek. Może być to piekny prezent pod choinkę.
Warsztaty mydełkowe w Bibliotece Raczyńskich
My i wy tworzymy razem teatr.
15.11.2023 uczniowie trzech klas ósmych byli w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji i Kultury na zajęciach teatralnych. Było cudownie, zajęcia organizowane przez Panią Kasię sprawiają wszystkim wiele radości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjec w albumie "Warszaty teatralne".
Warsztaty profilaktyczne „Jesienią i zimą pijemy ciepłe napoje”
10 listopada spotkaliśmy się na warsztatach profilaktycznych pt.: „Jesienią i zimą pijemy ciepłe napoje”. Uczniowie z oddziału 8a, 8b, 8c i 8d przyrządzili jesienny, rozgrzewający napar. Zapoznali się ze wszystkim składnikami, wykonali po kolei punkty z przepisu a na koniec w miłej atmosferze smakowali przygotowany napój. Pamiętajmy żeby jesienią i zimą pić ciepłe, rozgrzewające napoje. Na zdrowie!
„Eksperymenty z powietrzem. Odkrywanie tajemnic powietrza”.
Dnia 8 listopada 2023 roku, odbyło się spotkanie uczniów klas 2b, 3b i 7a pod tytułem „Eksperymenty z powietrzem. Odkrywanie tajemnic powietrza”. Zajęcia realizowane były w ramach innowacji pedagogicznej o nazwie „Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”.
„Pani Powietrze” wprowadziła uczniów w temat, tańcząc przy dźwiękach piosenki „Czyste powietrze” z serialu Rodzina Treflików. Następnie wszyscy razem wzięliśmy udział w różnych ciekawych ćwiczeniach, aby dowiedzieć się więcej o powietrzu. W praktycznej części zajęć wykonaliśmy różne zadania, między innymi ćwiczenie „Zatkany nos”, podczas którego musieliśmy chwilę wytrzymać bez dostępu do powietrza. To doświadczenie było trudne i pokazało, że brak powietrza uniemożliwia oddychanie. Eksperyment „Powietrze a płomień” pokazał nam, jak ważne jest powietrze w naszym codziennym życiu. Następnie próbowaliśmy wytworzyć bąbelki, wdmuchując powietrze w słomkę. To było naprawdę interesujące, bo chociaż powietrze jest bezbarwne, może przybierać różne kształty, na przykład bąbelki. Próbowaliśmy także łapać powietrze w foliową torebkę, co było zabawne i trudne zarazem. Dużo emocji dostarczył nam także eksperyment, w którym skierowano strumień powietrza z suszarki na balonowe koło. Strumień powietrza unosił i obracał balonowe koło - było to niesamowite! Na zakończenie zajęć, chętni uczniowie wpompowywali powietrze w małego ludzika, który rósł w miarę napływu powietrza. To było bardzo ciekawe i fajne podsumowanie naszego spotkania.
Poznań nasze miasto-ulica Św.Marcin
W ramach projektu poznawania naszego miasta, uczniowie klas 8b i 8d, tym razem odwiedzili ulicę Św. Marcin. W związku z nadchodzącymi imieninami patrona ulicy poznali ważne budynki tam się znajdujące, poznali legendę o Św. Marcinie oraz skąd wzięła się tradycja pieczenia rogali. Na koniec słodkie świętowanie - każdy mógł sprawdzić czy rogale pieczone na imieniny Marcina są smaczne. Było pysznie.
Dyniowa Zagroda
We wtorek 30.10.2023 uczniowie klasy 8a pojechali na wycieczkę do Dyniowej Zagrody. Było bardzo pomarańczowo, ciepło i przemiło.
Wyjście oddziału 7a nad Jezioro Maltańskie
- 1
Poznań nasze miasto- Brama Poznania
W ramach projektu edukacyjnego, w czwartek 26 października, uczniowie trzech klas wyruszyli na zajęcia edukacyjne w Bramie Poznania. Poznawanie miejsc na mapie naszego miasta to główny cel projektu. Uczniowie mogli przekonać się na "własnej skórze" jak aktywnie i atrakcyjnie można spędzić czas w tym ciekawym miejscu. każdy miał szanse zamienić się w średniowiecznego rycerza, zobaczyć jak podróżowali, jak zmieniało się miasto. Było aktywnie i wesoło.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie.
Poznań nasze miasto- odwiedzamy Palmiarnię
W tym roku szkolnym oddziały 8b i 8d rozpoczęły realizację projektu edukacyjnego "Poznań- nasze miasto". Celem projektu jest poznawanie miejsc publicznych ważnych i charakterystycznych dla Poznania, doskonalenie umiejętności korzystania z transportu publicznego (autobus, tramwaj), nauka dostosowania się do ustalonych zasad panujących podczas wycieczek.
19 października uczniowie odwiedzili Palmiarnię.
My i Wy razem tworzymy teatr
Już od trzech lat spotykamy się na zajęciach w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu. Tym razem spotkania nasze będą nieco inne. Temat projektu ,,My i Wy razem tworzymy Teatr". Dla naszej młodzieży będą to na pewno owocne, kreatywne spotkania.
"Tajemniczy świat zmysłów”
W jesienny poniedziałek, 9 października 2023, rozpoczął się cykl warsztatów pt.” Tajemniczy świat zmysłów”, skierowanych do uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej. Na pierwszych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, jakie posiadamy zmysły i do czego one służą.
Zmysłowy kontakt z nieznanymi przedmiotami, odgłosami, nowymi smakami, różnorodnymi fakturami wzbudził w uczniach zaciekawienie. Było ciepło ale i bardzo zimno, kwaśne smaki niwelowane były słodyczą czekolady i daktyli. Było także słychać dzwonki i widać światło latarki, a w powietrzu unosił się piękny zapach perfum i korzennych przypraw, ale i ostry zapach czosnku. Wszystko to wzbudziło w uczniach apetyt na więcej, dlatego przed nami kolejne zmysłowe spotkania, równie ciekawe i tajemnicze.
„Połączmy się w pary starszy plus młodszy i stwórzmy duet do wspólnej zabawy” :)
Dnia 4 października odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Połączmy się w pary starszy plus młodszy i stwórzmy duet do wspólnej zabawy”. Zajęcia są prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
Ogólnopolski Bieg Chrobrego
W piątek 29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Biegu Chrobrego. Wydarzenie zorganizowało Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Poznaniu, a jego głównym celem była popularyzacja biegania jako najprostszej formy sportu dla wszystkich. Kilkadziesiąt uczniów rywalizowało w kilku kategoriach utworzonych ze względu na wiek i płeć. W naszej bieg zakończył się zwycięstwem Cezarego, Franek zajął 2 drugie miejsce, a Kamil trzecie. Gratulacje nie tylko dla zwycięzców, ale dla wszystkich biorących udział! Pokazaliście, że sport to zdrowie i dobra zabawa!
Wycieczka nad morze
28.09.2023 w czwartek, dwie klasy z naszej szkoły pojechały na dwudniową wycieczkę nad morze. W czasie pięknej pogody uczniowie korzystali z kąpieli słonecznych i wodnych. Ten czas spędziliśmy bardzo aktywny, spacerując brzegiem morza i budując zamki z piasku. Nasze dzieci zafascynowały mewy, które chętnie dokarmiali i gonili. Ćwiczenia samodzielności szły nam coraz lepiej, śniadanie było królewskie.
Park w Radojewie
26 września 2023 roku odbyły się zajęcia terenowe w historycznym parku w Radojewie, w ramach innowacji pedagogicznej pod tytułem "Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”. Pogoda była doskonała - przyjemny wiaterek i odpowiednia temperatura powietrza sprawiły, że 2-kilometrowy spacer wzdłuż ścieżki edukacyjnej minął bardzo szybko. Pani Karolina Kapałka, specjalista ds. edukacji leśnej i pracowniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, była naszym przewodnikiem podczas wędrówki leśną ścieżką zieloną. Przedstawiła nam fascynujące tajemnice lasu, opowiadając o ptakach i zwierzętach, które zamieszkują las w Radojewie. Pokazała nam interaktywne modele ptaków, które imitowały śpiew prawdziwych ptaków. Uczniowie mieli także okazję samodzielnie skonstruować ptaki z tekturowych elementów, takich jak tułów, tylne i przednie skrzydła. Następnie próbowali odgadnąć nazwy swoich stworzeń. W trakcie zajęć mieliśmy także możliwość dotknięcia poroża jelenia, a Pani Karolina opowiedziała nam, w jaki sposób jelenie gubią swoje rogi. Krótką przerwę mieliśmy przy niezwykłych stołach-tablicach informujących o kierunku marszu. Teren ścieżki był bardzo urozmaicony, mijaliśmy wzgórze z ruiną oraz interesujące okazy drzew i roślin.
Kręgle z recyklingu
Dnia 21 września 2023 roku, w ramach zajęć EkoSport Teraz Ty, teraz Ja - kręgle z odzysku realizowanych z projektu innowacji pedagogicznej, uczniowie klas 2a, 3a, 3b i 3c mieli okazję wziąć udział w fascynującej zabawie polegającej na zbijaniu kręgli wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Sami uczniowie przygotowali kręgle, wykorzystując butelki po kefirze, które najpierw udekorowali, a następnie napełnili wodą.Proces napełniania butelek nie był prosty, wymagał skupienia oraz cierpliwości. Uczniowie przenosili wodę z jednego pojemnika na drugi, korzystając z plastikowych pojemników i lejka. Następnie napełnione butelki służyły jako kręgle. Po emocjonującej zabawie, uczniowie wykorzystali wodę z butelek podlewając rośliny i krzewy w szkolnym ogrodzie. Następnie, zgodnie z zasadą segregacji odpadów, ugnietli butelki nogą i umieścili je w żółtym pojemniku na odpady.
18-stka Wiktorii i Mateusza
W czwartek 21 września odbyło się przyjęcie urodzinowe Wiktorii i Mateusza. Kolejni nasi uczniowie wkraczają w dorosłość. Jak zwykle był pyszny tort, prezenty, wspólne tance i wiele uśmiechu.
Naszym Jubilatom życzymy samych radości w życiu, szczęścia i wszelkiej pomyślnosci.
Innowacja pedagogiczna
W dniu 19 września 2023 roku odbyły się pokazowe zajęcia dla pracowników działu edukacji z Wydziału Gospodarki Komunalnej w Poznaniu. Lekcję prowadziły Pani Agata i Iza, które opowiadały o zbieraniu makulatury w celu ochrony drzew. Na tych zajęciach korzystano z interaktywnych metod nauki, takich jak zabawy i praktyczne ćwiczenia. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się segregować odpady i ponownie wykorzystywać zużyty papier, na przykład do tworzenia papierowych samolotów. Była to naprawdę inspirująca i pouczająca lekcja, która przypomniała uczniom o ważności ochrony środowiska naturalnego oraz promowała ideę recyklingu i zrównoważonego rozwoju.
Sprzątanie Świata
W piątek 15 września 2023 nasza szkoła ponownie dołączyła do Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata - tym razem już 30stej, jubileuszowej edycji. Sprzątanie Świata łączy ludzi- pod takim hasłem uczniowie szkoły wraz z nauczycielami wyruszyli na spacer, podczas którego bawiąc się i ucząc jednocześnie, zdobyli cenną wiedzę na temat ekologii i wspólnie posprzątali kawałek naszej Planety.
Ogromne Brawa!
Dziękujemy!
"Nasza Planeta Ziemia: powietrze, woda i gleba”
Dnia 12 września 2023 roku odbyły się pierwsze zajęcia teoretyczno-praktyczne w ramach innowacyjnego projektu pedagogicznego "Promowanie świadomości ekologicznej w nauczaniu specjalnym: Indywidualne podejście do zrozumienia i praktycznego zastosowania zasad ekologii w wybranych obszarach tematycznych”, a ich tytuł brzmiał "Nasza Planeta Ziemia: powietrze, woda i gleba”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas 2b, 3c i 7a, którzy mieli okazję poznać właśnie te podstawowe elementy naszego globu.
Podczas zajęć uczniowie aktywnie angażowali się w różnorodne aktywności, które jednocześnie były formą nauki i zabawy. Na początku spotkania podejmowali trud rozpoznawania mieszkańców naszej planety korzystając m.in. z figurkowych reprezentacji różnych zwierząt. Ta część zajęć stworzyła doskonałą okazję do rozwijania wyobraźni i zdobywania wiedzy w sposób angażujący. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zgłębienia ważnych aspektów dotyczących wody, takich jak jej czystość, przejrzystość oraz fundamentalne znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Poznawali również tajemnice gleby, w tym jej różnorodne - postacie od ciemnej i wilgotnej ziemi po sypki piasek. Manipulując w nich szukali skarbów ziemi takich jak kamyki, patyczki czy szyszki oraz muszelki. Następnie z zaangażowaniem sadzili roślinki, które później spryskali wodą. A podczas ćwiczeń praktycznych przekonali się osobiście, jak nieocenione jest powietrze dla naszego życia. Ponadto w fascynujący sposób uczniowie odkrywali siłę powietrza podczas zabawy z wiatraczkiem i wentylatorem, co stanowiło ciekawe doświadczenie. Zakończenie zajęć upłynęło pod znakiem słodkiego poczęstunku. Ręcznie przygotowane ciasteczka przypominające naszą planetę Ziemię w miniaturze były doskonałym akcentem kończącym tę wyjątkową przygodę.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie