Miejsce Poznawania i Doświadczania Świata
Od początku kwietnia 2016 w naszej szkole funkcjonuje Miejsce Poznawania i Doświadczania Świata, z którego mogą korzystać wszyscy uczniowie. Projekt został wprowadzony w życie dzięki pozyskaniu funduszy w konkursie grantowym zorganizowanym przez Fundację Banku Zachodniego WBK oraz dzięki wsparciu finansowemu Rady Osiedla Piątkowo.
Głównym celem realizacji projektu związanego z Miejscem Poznawania i Doświadczania Świata jest zwiększenie szans na optymalne wsparcie rozwoju uczniów niepełnosprawnych, umożliwiając im doświadczanie świata i rozwijanie orientacji w nim poprzez stymulację wszystkich zmysłów.
Miejsce Poznawania i Doświadczania Świata jest to specjalnie wyodrębnione miejsce w jednej z klas szkolnych, które służy systematycznemu realizowaniu celów terapeutycznych w ramach zajęć edukacyjnych. Mogą odbywać się tu zajęcia aktywizujące oraz relaksujące, wykorzystujące m.in. następujące metody pracy: Metodę Porannego Kręgu, elementy integracji sensorycznej, stymulację polisensoryczną, elementy muzykoterapii. Podczas zajęć mogą być wykorzystywane zarówno sprzęty specjalistyczne, których ilość w przyszłości chcemy zwiększyć, jak i różne pomoce dostosowywane przez nauczycieli adekwatnie do grupy. W ten sposób sala ta może być zarówno miejscem aktywizującym i pobudzającym rozwój uczniów, jak i przestrzenią do relaksu. Przed rozpoczęciem zajęć został opracowany regulamin korzystania z MPiDŚ oraz harmonogram zajęć, z którymi zostali zapoznani nauczyciele i według których prowadzą zajęcia w tej sali. Udział w zajęciach odbywa się zgodnie z harmonogramem, jest dobrowolny i zależy od aktualnej oceny funkcjonowania uczniów lub też innych planów dydaktycznych nauczyciela w danym dniu (np. wycieczka).
Stosowanie różnorodnych przedmiotów znajdujących się w Miejscu Poznawania i Doświadczania Świata pomaga uczniom w odbiorze wrażeń zmysłowych z otaczającego ich świata i własnego ciała, stanowi metodę zajęć edukacyjnych, która w uzupełnieniu z zajęciami dydaktycznymi przynosi pozytywne efekty.
Aktualnie wyposażenie MPiDŚ stanowią:
- duże ścienne lustro akrylowe (odbijające różne źródła światła, rzeczywiste ruchy nauczyciela oraz ucznia)
- 2 podgumowane zaciemniające rolety okienne (dające wrażenie mroku)
- 2 interaktywne kolumny wodne wraz z mikrofonem (działające relaksująco, zachęcające do skupienia wzroku, dotykania, mogące też mobilizować do komunikacji werbalnej dzięki efektom związanym z użyciem mikrofonu)
- zestaw światłowodów z pilotem (urządzenie uspokajające oraz skupiające uwagę na elemencie wyróżniającym się na tle otoczenia)
- 2 rozkładane miękkie materace rehabilitacyjne 3- częściowe (do wygodnego ułożenia ciała)
- komplet 2 głośników (przydatny przy stosowaniu różnego rodzaju nagrań dźwiękowych)
- duży biały ekran (do różnorodnych prezentacji multimedialnych).
W albumie "Miejsce Poznawania i Doświadczania Świata" można obejrzeć zdjęcia wyposażenia oraz kilka pierwszych zdjęć z zajęć w tym miejscu.
Autorzy projektu: mgr Kamila Rafalska, mgr Izabela Sławińska